Trochę głupio mi dodawać tak prosty przepis, ale pomyślałam, że może kogoś zainspiruje. Ostatnio większość moich obiadów wygląda właśnie tak: wybieram dodatek węglowodanowy (najczęściej są to wszelakie kasze lub pełnoziarnisty ryż), a potem sprawdzam jakie warzywa czekają na mnie w szafkach i lodówce. Dodaję także białko – najczęściej wybieram to roślinne, czyli wszelkiego rodzaju strączki albo tofu. Zdarza mi się też dorzucić rybę. Przygotowuję prosty dressing, a wszystko posypuję kiełkami, ziołami lub pestkami.
Moja porada dla Was: sami gotujcie fasolę czy ciecierzycę. Zróbcie więcej i nadmiar włóżcie do zamrażarki w workach strunowych – będzie na czarną godzinę. Możecie także przygotować kotlety warzywne i zamrozić gotowy produkt. A jeśli jeszcze coś Wam zostanie to zróbcie sobie smarowidło do kanapek. W przypadku ciecierzycy może to być hummus, z czerwonej fasoli przygotujecie pastę z dodatkiem suszonych pomidorów, a z białej np. wegański smalec.
Jeśli w Waszym jadłospisie brakuje warzyw spróbujcie mojego sposobu I po raz kolejny zapraszam na Instagram – na story często wrzucam szybkie, obiadowe zdjęcia.


- 1/3 szklanki komosy ryżowej
- 1 dojrzałe awokado
- 1 batat średniej wielkości
- 8-10 szparagów
- 2-3 garści rukoli
- 100 - 120 g czerwonej fasoli
- pół łyżeczki oleju
- szczypta soli
- pół łyżeczki ostrej papryki
- pół łyżeczki kuminu
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 przeciśnięty ząbek czosnku
- 1 cm startego imbiru
- pół łyżeczki płatków chili
- szczypta soli
- świeżo zmielony pieprz
- kiełki lub mikrozioła
- uprażone pestki sezamu/dyni (opcjonalnie)
- kiszona kapusta, kimchi, kiszone ogórki lub rzodkiewki
- Obieramy batata, kroimy w większą kostkę. W misce mieszamy olej, sól, ostrą paprykę i kumin. Obtaczamy przygotowane kostki ze słodkiego ziemniaka. Pieczemy na papierze w 200 stopniach do miękkości (15-20 minut). W trakcie pieczenia mieszamy raz, czy dwa.
- Komosę ryżową gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu.
- Awokado obieramy, kroimy w plastry.
- Szparagi myjemy, odłamujemy końcówki, gotujemy - najlepiej na parze 7-10 minut. Przelewamy krótko zimną wodą i kroimy na mniejsze cześci).
- Łączymy składniki dressingu.
- Do miski nakładamy gotową komosę. Układamy bataty, szparagi, fasolę, awokado. Dekorujemy umytą i osuszoną rukolą, kiełkami lub posiekanymi ziołami oraz uprażonymi pestkami. Polewamy dressingiem. Podajemy z wybraną kiszonką.
