Mam dziś dla Was przepis na ziołowe placki z cukinii. Do ich przygotowania wykorzystałam mąkę z ciecierzycy, dzięki temu są zdrowsze, mają więcej białka i błonnika, a także niższy indeks glikemiczny. Placki podałam z wędzonym łososiem MOWI oraz sosem z twarożku, koperku i musztardy.
Kotleciki te doskonale sprawdzą się jako danie obiadowe. Możecie podać je z sosem pomidorowym, pieczarkowym lub posypać pokruszoną fetą. Jeśli macie ochotę zjeść je na śniadanie lub kolację, dodajcie na wierzch jajko w koszulce. Jak zwykle zachęcam do kombinowania i szukania ulubionych połączeń :)
- dwie średnie cukinie (ok. 750 g)
- 1/2 - 3/4 szklanki mąki z ciecierzycy (możecie użyć innej, np. orkiszowej, zobaczcie notatkę na końcu przepisu)
- 4 łyżki posiekanych ziół (u mnie w równych proporcjach koperek, natka pietruszki, szczypiorek)
- 1 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych
- 1 przeciśnięty ząbek czosnku
- 1 łyżeczka suszonego czosnku niedźwiedziego (opcjonalnie)
- 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- olej do smażenia (np. rzepakowy)
- 3 plastry wędzonego łososia MOWI
- 2 łyżki twarogu półtłustego
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka ostrej musztardy
- 1 łyżka posiekanego koperku
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól
- pieprz
- koperek lub inne zioła do dekoracji
- Zmielone siemię lniane mieszamy z trzema łyżkami letniej wody i odstawiamy na około 10 minut do lodówki. Zastępuje ono jajko.
- Cukinie myjemy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odciskamy nadmiar płynu.
- Mieszamy startą cukinię, mąkę, "jajko" z siemienia lnianego, posiekane zioła, sodę, płatki drożdżowe, przeciśnięty czosnek i czosnek niedźwiedzi. Doprawiamy solą i pieprzem. Najlepiej mieszać używając rąk. Odstawiamy na 15 minut, a bezpośrednio przed smażeniem jeszcze raz mieszamy.
- Rozgrzewamy patelnię (ja używam takiej, na której mogę smażyć bez tłuszczu, ale możecie nalać odrobiny oleju i rozprowadzić po patelni papierem ręcznikowym). Jeden placek to czubata łyżka masy. Smażymy z jednej strony około 5 minut, przewracamy na drugą i smażymy kolejne 3-5 minut.
- Żeby placki nie wystygły, można nagrzać piekarnik do 100 stopni i układać te już gotowe na papierze do pieczenia, aż do zużycia całej masy.
- W miseczce łączymy twaróg, jogurt, musztardę, koperek, sok z cytryny, sól i pieprz.
- Gotowe placki podajemy z wędzonym łososiem i twarożkiem. Można udekorować koperkiem lub innymi ziołami i skropić odrobiną soku z cytryny.
- Z podanych proporcji wychodzi około 12 placków.
- Dostosujcie ilość mąki. Zacznijcie od połowy szklanki. Jeśli masa będzie rzadka dodajcie więcej. Ma być dosyć gęsta - jak na placki ziemniaczane.
A tutaj zawartość miski przed wymieszaniem.
Przepis bierze udział w konkursie:
Bardzo ładnie się prezentują